Ekonomi

Ripple başka bir ülkenin dijital para projesine dahil oldu

Investing.com – Gürcistan Merkez Bankası, ülkenin ulusal para birimi larinin dijital formatını geliştirmek için pilot uygulamada teknoloji ortağı olarak Ripple’ı seçti.

Georgia ile Blockchain şirketi arasındaki iş birliği kapsamında dijital lari’nin pilot çalışmaları Ripple’ın CBDC platformu üzerinde gerçekleştirilecek. Dijital paranın kamu ve iş sektörlerindeki kullanımı ve faydaları CBDC platformunda test edilecek.

Ripple, CBDC platformunu bu yılın mayıs ayında başlattığını duyurdu. Bu platform, ülkelerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasına ve bu varlıkların kullanım durumlarını test etmesine olanak tanıyor. Ripple, Blockchain alanındaki tecrübesini platform aracılığıyla ülkelere ve finansal kurumlara sunarken, CBDC aşamasında da karmaşık süreçler hakkında taraflara rehberlik sağlıyor. Ripple’ın CBDC platformu XRP Ledger ağı üzerinde geliştirilirken bu platformun kullanılması için şirketle anlaşmaya varan diğer ülkeler arasında Butan, Karadağ, Hong Kong, Karadağ ve Kolombiya da vardı. Ripple’dan yapılan açıklamada CBDC faaliyetlerine ilişkin 20’den fazla ülkeyle görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

XRP, Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi’nden onay aldı

Ripple ile ilgili bir diğer önemli gelişme ise şirketin, Dubai Uluslararası Finans Merkezi’ndeki (DIFC) yerel sanal varlık hizmetleri tarafından XRP’nin kullanılmasının Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (DFSA) tarafından onaylanmasıydı.

Buna göre Dubai Uluslararası Finans Merkezi’ndeki lisanslı kripto şirketleri, XRP’yi onaylı bir sanal varlık olarak kullanabilecek. Dolayısıyla XRP daha önce DFSA tarafından onaylanmış bir ürün. Bitcoin, EthereumVe Litecoinortasında katıldı.

Küresel bazda genişlemesine devam ediyor Dalgalanma yakın zamanda ABD’deki SEC davasında değerli bir avantaj elde etti. Kripto piyasasının yakından takip ettiği menkul kıymetler davasında önemli bir kazanç elde eden Ripple, yakın zamanda düzenleyici kurumun temyiz talebinin mahkeme tarafından reddedilmesiyle yükselişe geçti.

Son olumlu gelişmeler XRP’ye talebi artırmaya devam ediyor. Öyle ki Blockchain verileri XRP’nin büyük yatırımcı sayısında rekor seviyelere ulaştığını gösterdi. Ancak Ripple tokeni Ekim ayında %16 değer kazandıktan sonra Kasım ayının ilk günlerinde 0,6 dolardan yatay hareket ediyor.

haberesme.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu