Ekonomi

Japonya Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Bıraktı

Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün politika faizini eksi yüzde 0,1’de sabit tutarken, yüzde 1 seviyesinden sınırsız tahvil satın alma taahhüdünü gevşeterek bu seviyenin referans noktası olarak kullanılacağını duyurdu.

BOJ’un dün başlayıp bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna göre banka, politika faizini eksi yüzde 0,1’de değiştirmezken, getiri eğrisi hedef aralığı artı/eksi yüzde 0,5’i karar metninden çıkardı.

BOJ, yıllık 12 trilyon yen tutarında sınırsız miktarda devlet tahvili, borsa yatırım fonu (ETF) ve yıllık 180 milyar yen tutarında Japon gayrimenkul yatırım fonu (J-GYO) satın almaya devam edeceğini duyurdu.

Politika metninde, bankanın ekonomileri ve finansal piyasaları çevreleyen son derece yüksek belirsizlikler nedeniyle para politikası çerçevesine daha fazla esneklik getirme kararı aldığı ve 10 yıllık Japon devlet tahvili getirileri için yeni referans noktası olarak yüzde 1’i kullanmaya karar verdiği belirtildi.

Metinde, Japonya’nın enflasyon oranına ilişkin görünümün Temmuz 2023 İktisadi Faaliyet ve Fiyat Görünümü’ne göre yukarı yönlü revize edildiği, maliyet artışlarının tüketici fiyatlarına yansıması ve son dönemde ham petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin uzun vadeli etkilerinin arttığı belirtildi. Bu gelişmede petrol fiyatları rol oynadı.

Metinde, ekonomileri ve finansal piyasaları çevreleyen son derece yüksek belirsizlikler nedeniyle bankanın yurt içi ve yurt dışında getiri yönetiminde esnekliği artırmasının uygun olacağı vurgulanarak, “Eğri kontrolü böylece uzun vadeli getirilerin elde edilmesini sağlayacak” denildi. Finansal piyasalarda vadeli faiz oranları sorunsuz bir şekilde oluşuyor.” Onun sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu